Lopuszanski logo FUNDACJA im. TADEUSZA ŁOPUSZAŃSKIEGO
FOTOGRAFIE ze ZJAZDU BYŁYCH RYDZYNIAKÓW - MAJ 1987
rydzyniak logo

Kliknij na każdy obraz z kolorową ramką żeby zobaczyć w powiększeniu. Potem kliknij na strzałkę powrotną żeby wrócić do tej strony.

     23-go maja 1987r. odbył się w Rydzynie zjazd Byłych Rydzyniaków przy okazji Czwartego Walnego Zebrania Towarzystwa Miłośników Rydzyny. Towarzystwo zostało założone z inicjatywy Profesora Wincentego Pezackiego około 1975r. Do niego należą mieszkańcy Rydzyny, Leszna i okolicy którzy dbają o uchowania kultury Rydzyny i pamięci o Fundacji Sułkowskich i o szkole rydzyńskiej z lat 1928 - 1939. Też zapisało się do Towarzystwa wiele byłych Rydzyniaków, bo w owych czasach Polski Ludowej inne organizacje nie mogły istnieć.

Na ten zjazd przyjechało 24 byłych Rydzyniaków , kilka żon i synów, oraz jedyna żyjąca jeszcze nauczycielka - Izabela Kubicowa (wykładała jęyk niemiecki). Sześciu z nich przyjechało z zagranicy, Rydzyniacy byli gościnnie przyjęci przez władze miasta i przez Towarzystwo Miłośników Rydzyny. Po zebraniu, który się odbyło w teatrze na Rynku, był obfity obiad w sali Ośrodka Kulturalnego.

Rydzyniacy z rodzinami mieszkali na Zamku w pokojach hotelowych. Większość z nich przyjechała poprzedniego dnia popołudniu. Oznaką tego że to były czasy rządów komunistycznych było to że odmówili podania nam jedzenia w restauracji hotelowej! Na szczęście kilka z pań przywiozła prowiant z domu, i mieliśmy piknik w naszych pokojach. W sobotę popołudniu, po obiedzie, urządzono zwiedzanie zamku, niektóre sale były jeszcze w toku odbudowy. Również kwiaty zostały złożone przy Kamieniu Pamiątkowym i na grobach Tadeusza Łopuszańskiego i Leona Preibisza. Wieczorem było przedstawienie urządzony przez miejski chór "Halka".

Rano byli Rydzyniacy z rodzinami
przechodzą z Zamku na Rynek na zebranie Grupa uczestników przed zamkiem
przechodząc z Zamku  przed zamkiem
Teatr i Dom Kultury na Rynku Rydzyńskim


Wierzbicki i Pezacki otwierają obrady
Rynek Rydzynski otwarcie obrad
Złożenie kwiatów przy Kamieniu Pamiątkowym Rydzyniaków i profesorów, którzy zginęli w czasie wojny, na polach walki lub w więzeniach i obozach niemieckich i sowieckich. Zlozenie kwiatów Mazaraki, Biega, Wierzbicki
Na obiedzie w Domu Kultury na obiedzie dwa pokolenia
na obiedzie

Powrót do początku strony

Powrót do Listy dokumentów Fundacji im. Tadeusza Łopuszańskiego.
Można zobaczyć więcej fotografii Rydzyny na plikach Bill'a Biegi.


Nowe fotografie są w przygotowaniu. Proszę wrócić do tej strony często.

FUNDACJA im. TADEUSZA ŁOPUSZAŃSKIEGO
00-391 Warszawa, Al. 3-go Maja 2 m. 48, tel. (022) 625-51-76.
Wracaj do listy dokumentów

Webmaster

Ostatnia poprawka czerwiec 2008